خاستگاه OpenSees

OpenSees چیست و از کجا آمد؟

مدت زمان تخمینی برای مطالعه 2 دقیقه

بسم الله الرحمن الرحیم

ایده ایجاد برنامه ای متن باز به منظور تحلیل غیرخطی سازه ها در مقیاس ماکرو  در سال 1997 توسط جمعی از اساتید اجزای محدود دانشگاه برکلی کالیفرنیا مطرح شد (برای آشنایی هرچه بهتر با مفهوم المان های ماکرو به بخش درکی عمیق تر از OpenSees که به طور اختصاصی توسط تیم عمران علم افزار تهیه شده است مراجعه فرمایید). این گروه تصمیم به راه اندازی فرومی گرفتند تا در آن آخرین روش های تحلیل غیرخطی سازه ها با کاربردهای مهندسی زلزله گردآوری و ارائه شود. جهت تحقق این هدف لازم بود آخرین دستاوردهای محققین مختلف از اقصی نقاط دنیا گردآوری شود. نقطه شروع، تبدیل کدهای موجود در کتابخانه اساتید مبدع طرح به یک مجموعه از کدهای پیشرفته بود که استفاده از آنها انگیزه سایرین برای مشارکت در توسعه مجموعه را فراهم کند. ساختار کد جدید باید به گونه ای می بود که مشارکت گروهی در توسعه آن هر چه آسانتر ممکن شود. در نتیجه، ساختاری شئ گرا با بهره گیری از زبان برنامه نویسی ++C انتخاب شد (برای آشنایی با زبان برنامه نویسی ++C و کاربرد آن در نرم افزار اپن سیس می توانید به مجموعه آموزش ویدئویی اجزای محدود شئ گرا و افزودن ویژگی های سفارشی به نرم افزار OpenSees مراجعه فرمایید).

این پروژه در قالب یک پایان نامه دکتری تعریف شد که مجری آن یک کارشناس ارشد نرم افزار بود و وظیفه بردن کدهای اجزای محدود موجود و نوشته شده به زبان هایی مانند فرترن به ساختار شئ گرا و زبان ++C را بر عهده داشت. در ضمن این تبدیل ساختار، ویژگی های مهم دیگری همچون: انواع الگوریتم های حل غیرخطی و روش های ذخیره سازی سیستم معادلات و … نیز توسط یک ساختار شیء گرا فراهم شد. همچنین بخش های پیشرفته ای از برنامه برای حل سازه با بهره گیری از پردازش موازی نوشته شده بود.

نرم افزار بدست آمده The Open System for Earthquake Engineering Simulation, OpenSees نامیده شد که متن کد آن بصورت باز در اختیار همگان قرار گرفت تا مشارکت در گسترش نرم افزار در سطح هرچه وسیعتر محقق شود (برای دستتیابی به نسخه اصلی و سفارشی شده نرم افزار اپن سیس به بخش فایل های مورد نیاز برای نصب OpenSees مراجعه شود). با وجود عدم بهره گیری از رابط گرافیکی و ضعف مدارک مرتبط با آموزش کاربری و نحوه توسعه نرم افزار، غنای کتابخانه به کار گرفته شده در نرم افزار و ساختار باز آن سبب رشد سریع آن شد و بزودی اغلب تحلیل های غیرخطی در حوزه ارزیابی لرزه ای سازه ها توسط آن صورت گرفت و این نرم افزار توانست بیشترین سهم را در مطالعات مرتبط با ارزیابی ریسک لرزه ای سازه ها از آن خود کند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + شش =