مدل سازی مهاربند BRB

مهاربند BRB چیست؟

در مهاربندهای معمولی، مهاربند در اثر نیروی فشاری کمانش می کند و موجب زوال رفتار سازه می شود. برای جلوگیری از وقوع این زوال مهاربندهای BRB ایجاد شده اند که در فشار و کشش جاری می شوند. مهاربند BRB از سه قسمت اصلی تشکیل شده است (شکل ۱):

  1. هسته فولادی که می تواند جاری شود.
  2. ناحیه الاستیک انتهایی که برای اتصال به کار می رود.
  3. غلاف و ماده پر کننده که برای جلوگیری از کمانش هسته استفاده می شود.

شکل ۱- مهاربند BRB

روش مدل سازی:

همانطور که گفته شد هدف از به کارگیری غلاف، جلوگیری از کمانش است. پس اگر در OpenSees از المانی استفاده شود که نمی تواند کمانش کند، نیازی به مدل سازی غلاف نیست چون اثر آن به طور غیرمستقیم در نظر گرفته شده است. المانی که برای این منظور به کار می رود المان Truss است. برای مدل سازی کل مهاربند کافی است از یک المان Truss استفاده شود و سطح مقطع و مشخصات هسته فولادی به المان اختصاص داده شود. همچنین برای رفتار غیرخطی آن از Steel02 استفاده می شود. هرچند جدیداً مصالح Steel4 برای BRB ارائه شده که دقت بالاتری دارد و استفاده از آن توصیه می شود.

 

اصلاح سختی:

مهاربند BRB در حالت واقعی صرفا از هسته فولادی تشکیل نمی شود بلکه همانطور که در شکل مشاهده می شود قسمت های اطراف هسته سطح مقطع بزرگ تری دارند. در نتیجه سختی مهاربند واقعی بزرگ تر از حالتی است که صرفا با یک Truss با سطح مقطع هسته مدل شود. به همین دلیل باید سختی آن در OpenSees در یک ضریب ضرب شود تا سختی آن به حالت واقعی نزدیک تر شود. این ضریب حدود ۱٫۵ است و برای محاسبه دقیق آن باید به منابع مربوطه مراجعه کرد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =